• News
  • Film and TV
  • Music
  • Tech
  • Features
  • Celebrity
  • Politics
  • Weird
  • Community
  • Advertise
  • Terms
  • Privacy & Cookies
  • LADbible Group
  • LADbible
  • SPORTbible
  • GAMINGbible
  • Tyla
  • UNILAD Tech
  • FOODbible
  • License Our Content
  • About Us & Contact
  • Jobs
  • Latest
  • Topics A-Z
  • Authors
Facebook
Instagram
X
Threads
TikTok
YouTube
Submit Your Content
Mother shares the eye-watering cost of one day for family at Universal Studios Florida

Home> News

Updated 11:45 5 Sep 2022 GMT+1Published 16:40 4 Sep 2022 GMT+1

Mother shares the eye-watering cost of one day for family at Universal Studios Florida

Miranda Pearce recently took her family to Universal Studios Florida in Orlando, and was shocked at how much they spent

Jess Hardiman

Jess Hardiman

A mother has shared the eye-watering cost of one day at Universal Studios Florida for the family, after racking up the bill with seemingly basic expenses like meals and parking.

Mum Miranda Pearce (@mirandapearce) recently took her two kids to Universal Studios Florida, a popular theme park in Orlando, documenting their fun-filled - but expensive - day in a TikTok video.

"Guess how much we spent in one day at Universal Studios Florida – wait for the end, you ain’t gonna believe it," the 41-year-old marketeer said.

Showing a clip of the family getting food at a drive-thru, which cost them a total of $21.79 for three breakfast combos including drinks, Pearce said: “This is us getting breakfast at Wendy’s first of all, which was $21.

Advert

“Then we go for parking at Universal: $27.” 

Breakfast from the Wendy's drive-thru.
TikTok/@mirandapearcemindset

Pearce, from Sandbach, shows the $19 drink she bought for her son – which, thankfully, was a refillable offer as he’d proceeded to spill most of it. 

After meeting King Julian from Madagascar, the family went for lunch, splashing out $62.79 on three bacon cheeseburgers with fries and a chicken Caesar salad. 

Advert

Their 'yummy' lunch.
TikTok/@mirandapearcemindset

Pearce then showed off the pricey Harry Potter Gryffindor journal they picked up, continuing: “This was the only souvenir we bought at Harry Potter World... $42 plus the pen. 

The only souvenir of the day cost $42.
TikTok/@mirandapearcemindset

“Then, later in the afternoon, we got ice cream and fake smiles. This is $19. 

Advert

“And I got a coffee because I was fading fast by that point - $4.” 

Next it was time to check out the Fast and Furious ride, before the family went to go and get dinner. Fortunately, this was about half the price of their previous meal, having stopped off at Burger King for a slightly cheaper feed. 

“Then we paid for dinner – not too bad: $34 at Burger King,” Pearce said. 

Dinner at Burger King.
TikTok/@mirandapearcemindset

Advert

The shocked mum then showed us the rest of the receipts from their day, counting everything together to get her staggering total. 

She continued: “Oh my God, you guys... $483 for the tickets and $396 for the fast passes – I ain’t waiting around in any queue with a six-year-old. Would you have paid that? 

“Total of $1,113.40.” 

But that wasn’t even all of it... In the video’s caption, Pearce added: “That’s not even including tips.” 

Advert

The tickets and fast passes Pearce bought.
TikTok/@mirandapearcemindset
The grand total.
TikTok/@mirandapearcemindset

Her video has racked up thousands of likes and hundreds of comments – with some vowing they would ‘never go’ after seeing the prices. 

“Sounds like a complete rip off, but I’m glad you had a good time,” one person said. 

Advert

Others shared their own tips for cutting costs, with one writing: “14 days at Disney a few weeks back and spent just over $1,000 in total! Backpack, flasks, snacks, Walmart deliveries. Mainly to save queuing!” 

Someone else said: “1 rucksack, flask of coffee, sandwiches and snacks and sweets. Forget fast pass, go to far end of park where it's quieter and work towards front of park.” 

A third wrote: “Cheaper to get a room overnight and you get two days express passes inc.” 

A fourth added: “We just came back from Orlando, not including park tickets food and drinks for family of 4 cost us 400 dollars a day easy!” 

Advert

UNILAD has reached out to Universal Studios for comment.

If you have a story you want to tell, send it to UNILAD via [email protected] 

Featured Image Credit: @mirandapearcemindset/TikTok

Topics: US News, TikTok

Jess Hardiman
Jess Hardiman

Jess is Entertainment Desk Lead at LADbible Group. She graduated from Manchester University with a degree in Film Studies, English Language and Linguistics. You can contact Jess at [email protected].

X

@Jess_Hardiman

Advert

Advert

Advert

Choose your content:

an hour ago
2 hours ago
17 hours ago
  • an hour ago

    Suspected assassin of Democratic lawmaker and spouse captured alive after FBI released terrifying doorbell camera footage

    Vance Luther Boelter was detained on Sunday evening after a tipoff

    News
  • an hour ago

    Trump sends terrifying warning to these three US cities as he makes major change to ICE deportations

    Donald Trump issued a lengthy order on Truth Social on what he wanted done now

    News
  • 2 hours ago

    Aviation expert explains new theory behind what really went wrong in Air India crash as unseen detail ‘changes everything’

    An expert on YouTuber broke down a video of the plane crash and said what he thought happened

    News
  • 17 hours ago

    'Fridge cigarette' trend explained as Gen Z ditches traditional smoke breaks

    The new trend is taking TikTok by storm

    News
  • Mother shares the eye-watering cost of one day for family at Universal Studios Florida
  • Eye-watering amount Donald Trump's rounds of golf reportedly cost taxpayers
  • World's biggest mega project will cost an eye-watering $137,000,000,000
  • Florida sheriff makes brutally violent threats to protesters at press conference and sparks controversy